NTS Juniorzy mistrzem VIII edycji Nakielskiej Ligi Siatkówki
25.03.2019 Weronika Marzyńska 324
grafika

Sezon 2018/2019 Nakielskiej Ligi Siatkówki dobiegł końca. 24 marca została rozegrana ostatnia seria spotkań. W finale NTS Juniorzy pokonali Atomowe Byki, a podium uzupełniła Stara Gwardia.

O VIII miejsce
Mrocza- Lupus Team Sicienko 2:0 (25:20, 25:15) Protokół

Stawką porannego starcia było uniknięcie ostatniego miejsca w rozgrywkach. W lutowym meczu między tymi drużynami w trzech setach zwyciężyli mroczanie. Tym razem nie potrzebowali do wygranej tie- breaka. W pierwszej partii to jednak ich rywale mieli inicjatywę, dzięki dobrej grze środkiem i niezłych obronach to właśnie oni prowadzili przez większość czasu. W dalszej części odsłony Mrocza zdołała zniwelować straty i wyjść na prowadzenie, którego nie oddała już do końca. Jasnym punktem ich ekipy był Włodzimierz Nowicki, który skutecznie kończył większość swoich ataków. W drugim secie walka trwała tylko do stanu po 6. Później Wilki miały duże problemy z odbiorem zagrywki Radosława Kokoszewskiego, nie były w stanie dotrzymać kroku rywalom i z piłki na piłkę grały słabiej. Próbowały jeszcze powalczyć w środkowej fazie tej partii, ale mroczanie nie złamali się i dociągnęli prowadzenie do końca, wygrywając 2:0. Dość niespodziewanie to zespół z Sicienka okazał się najgorszą ekipą ligi, choć w rundzie zasadniczej toczył wyrównane, trzysetowe boje z medalistami- Atomowymi Bykami i Starą Gwardią. Mrocza w kilku pojedynkach pokazywała niezłą siatkówkę, ale w końcowym rozrachunku wystarczyło to tylko na zajęcie ósmej lokaty. Najskuteczniejszy był dziś Paweł Smolarz, zdobywca 10 punktów.

O V miejsce
Olimpia – NTS Kadeci 1:2 (25:22, 22:25, 14:16) ZŁOTY SET: 15:11 Protokół Złoty set

W ramach rywalizacji o piąte miejsce rozegrano dwumecz. Przed tygodniem Olimpia zwyciężyła 2:0. W tę niedzielę Kadeci zgromadzili jednak pełny skład i sprawili duże większe trudności przeciwnikom. Początek spotkania nie należał do najciekawszych. Olimpia zepsuła pierwsze pięć zagrywek, a i ich rywale prezentowali się przeciętnie. Kadeci szybciej poprawili swoją grę, ale od stanu 16:13 stracili sześć oczek z rzędu. Starsi zawodnicy nie wypuścili takiej szansy z rąk, umiejętnie rozkładali atak i spokojnie kontrolowali sytuację, zwyciężając do 22. W drugiej partii młodzież zagrała o niebo lepiej, zmuszając do większego wysiłku przeciwników, dzięki czemu mecz stał się znacznie ciekawszy. Kadeci prowadzili już 14:6, ale wtedy nietrudna zagrywka Roberta Powalisza zaczęła sprawiać im problemy, pojawiły się proste błędy, a Olimpia zniwelowała straty do jednego oczka. W końcówce NTS znów powrócił do lepszej dyspozycji, na siatce wyróżniał się Jakub Kiersznicki (5 bloków w całym spotkaniu) i zwyciężył do 22. W trzecim secie to faworyci przeważnie prowadzili, na zmianie stron 8:4, ale Kadeci cierpliwie odrabiali straty. Dwa efektowne bloki grającego zwykle na pozycji libero Nicolasa Marasza dały im nadzieję na doprowadzenie do złotego seta. W zaciętej końcówce pierwsze meczbole miała Olimpia, ale zepsuła zagrywkę, a chwilę potem przegrała dwie kolejne akcje i musiała grać dodatkową partię. Powtórzyła się w niej sytuacja z tie- breaka- prowadzenie Olimpii, pogoń Kadetów, z tym że od stanu po 11 punkty zdobywali już tylko ligowi wyjadacze. Dobra gra Mateusza Kiersznickiego w ataku i regularny Robert Ruciński na zagrywce zagwarantowali im piąte miejsce na koniec sezonu. Kadeci zaprezentowali się dziś najlepiej od dłuższego czasu, ale muszą się jeszcze wiele nauczyć, nim sięgać będą po najwyższe laury. Najwięcej punktów uzbierali M. Kiersznicki oraz Mateusz Grudzinski- ze złotym setem odpowiednio 17 i 13.

O III miejsce
3S Bydgoszcz – Stara Gwardia NTS 0:2 (18:25, 22:25) Protokół

W meczu o najniższy stopień podium spotkały się ze sobą drużyny, które po zaciętej walce przegrały swoje półfinały. Gwardia chciała się zrewanżować za rundę zasadniczą, w której w fatalnym stylu przegrała 0:2. Miała ułatwione zadanie, gdyż jej przeciwnicy, mimo że przyjechali w komplecie, wskutek kontuzji jednego z graczy grali tylko w pięcioosobowym składzie. Po serii udanych serwisów Andrzeja Manowskiego NTS zaczął od prowadzenia 4:0, a później kontrolował boiskowe wydarzenia, umiejętnie wykorzystując brak jednego rywala. W ataku, zarówno z pierwszej, jak i z drugiej linii, bezbłędny był Maciej Tomczyński. Bydgoszczanie nie byli w stanie przeciwstawić się rywalom i prawie bez walki przegrali do 18. W kolejnej znacznie się poprawili, lepiej organizując swoje szyki obronne. Ciężar gry wziął na siebie Denys Marchenko, który dostawał większość piłek do ataku. Po drugiej stronie siatki wciąż nie ustępował mu jednak Tomczyński. Od połowy partii trwała walka punkt za punkt, a decydującym momentem meczu okazał się efektowny, pojedynczy blok Tomasza Maracha na Marchence przy stanie po 20. Uskrzydleni tym Gwardziści zdominowali rywali w końcówce, wygrywając do 22 i broniąc tym samym brązowych medali wywalczonych przed rokiem. 3S swój debiutancki sezon zakończyło poza podium, choć warto pamiętać, że do fazy play- off przystępowało z drugiego miejsca. Najlepiej punktowali liderzy- Marchenko i Tomczyński, którzy uzbierali solidarnie po 16 oczek.

Wielki finał
NTS Juniorzy – Atomowe Byki 2:0 (25:18, 25:22) Protokół

W ostatnim meczu sezonu faworytem byli oczywiście Juniorzy – niepokonani hegemoni rozgrywek. Jednak Atomowe Byki grały już w tym sezonie (obok tych katastrofalnych) niemal idealne sety i jeżeli powtórzyłyby to w finale, nie byłyby bez szans. NTS nie miał zamiaru do tego dopuścić i od początku pierwszej partii przejął kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, ani razu nie pozwalając rywalom na objęcie prowadzenia. Byki same utrudniały sobie zadanie, psując aż siedem zagrywek w tym secie. Niemniej zdołały doprowadzić do remisu po 16, ale potem zagrywką popracował Maciej Świtalski, a Juniorzy opanowali sytuację. Zwyciężyli pewnie, z siedmiopunktową przewagą. W drugiej odsłonie Atomowe opanowały nerwy i zagrały o niebo lepiej, przez co widowisko stało się godne finału. Mniej zepsutych serwisów w połączeniu z kilkoma punktowymi blokami i niezłą defensywą sprawiło, że to one miały fragmentami inicjatywę, zwłaszcza na początku seta. Im dłużej trwała gra, tym częściej do głosu dochodzili faworyci. Duet Mikołaj Gardyza- Jakub Majewskibył nie do powstrzymania, u Byków większość piłek kierowana była do Jana Kwasigrocha. Nie był on jednak w stanie odmienić losów meczu. Ostatni remis widniał na tablicy przy stanie po 19. Jak to już często bywało w historii rywalizacji tych drużyn, końcówka należała do Juniorów. Skuteczne wybloki umożliwiły wyprowadzenie zabójczych kontrataków, a punkt na wagę mistrzostwa zdobył atakiem z drugiej linii Gardyza. Tym samym NTS zasłużenie obronił tytuł, nie ponosząc w tym sezonie porażki, a Atomowe muszą zadowolić się srebrnym medalami. Na złote przyjdzie im jeszcze poczekać przynajmniej do przyszłego roku... Najwięcej punktów zdobył Gardyza – 10.

Mistrzem VIII edycji NLS został obrońca tytułu NTS Juniorzy, wicemistrzostwo wywalczyli zawodnicy Atomowe Byki, a trzecie miejsce w tym sezonie należy do zespołu Stara Gwardia NTS.

Po rozegraniu finałowego spotkania, nastąpiło uroczyste zakończenie sezonu i rozdanie nagród na którym byli obecni: dyrektor ZOOiR Anna Biniakowska, prezes NTS 3 Nakło Artur Sierzchuła oraz radni Gminy Nakło Jan Grabarski oraz Michał Krzoska.

W tym sezonie udział w rozgrywkach wzięło 9 zespołów(90 zawodników). Rozegrano 54 spotkań w 14 kolejkach.

Najbardziej wartościowi zawodnicy (w ocenie organizatorów) w swoich drużynach:

• Radosław Kokoszewski (Mrocza)
• Paweł Gomulak (Pol-Ast)
• Jakub Kiersznicki (NTS Kadeci)
• Dawid Majewski (Atomowe Byki)
• Miłosz Miękczyński (Lupus Team Sicienko)
• Jakub Majewski (NTS Juniorzy)
• Filip Adler (3S Bydgoszcz)
• Mariusz Grochala (Olimpia)
• Waldemar Wnuk (Stara Gwardia NTS)

Przyznano również nagrody specjalne. Otrzymały je dwie kobiety grające w tym sezonie – Weronika Świderska i Wiktoria Ceglarska.

Odbyło się również losowanie wśród wszystkich zawodników, którzy rozegrali co najmniej 5 setów w lidze. W wyniku losowania jedna z nich otrzymała w nagrodę buty do siatkówki. Szczęśliwcem okazał się Andrzej Manowski (Stara Gwardia NTS).

Wyróżnienia indywidualne na podstawie prowadzonych statystyk oraz w ocenie organizatorów:
• Najlepszy zagrywający – Denys Marchenko (3S Bydgoszcz) – 34 pkt.
• Najlepszy blokujący – Paweł Gomulak (Pol-Ast) – 20 pkt.