Święto edukacji

Dziś w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedszkoli, a także pracownicy oświaty z Gminy Nakło nad Notecią świętowali Dzień Edukacji Narodowej.

Po odśpiewaniu hymnu przybyłych powitał dyrektor NOK Michał Dubkowski. Obchody rozpoczęły się występami artystycznymi. Jako pierwsi zaprezentowali się Izabela Niemczyńska – skrzypce przy akompaniamencie Bartłomieja Szysza w utworze Anity Lehmann „Pożegnanie Lata”. Przedszkolaki z ZSP w Paterku wystąpiły z przedstawieniem pt. „Praca w przedszkolu. Dzień Edukacji Narodowej”. Zespół skrzypcowy w składzie: Zofia Pałubicka, Rebeka Nowacka, Antonina Mianowska, Izabela Niemczyńska, Maksymilian Paliwoda, Maja Dulęba, Justyna Czop-Miłek, Katarzyna Kotlęga-Szysz przedstawił utwory Antonino Vivaldiego „Wiosna” oraz Jana Sebastiana Bacha „Menuet”. Piotr Ciaciuch z ZSP w Potulicach recytował wiersz „Małpa w Kąpieli”. Kolejny występ  to utwór ”When You wish upon a star” w wykonaniu zespołu gitarowego w składzie: Jakub Spytek, Tymon Trudziński, Katarzyna Wojciechowska, Marcin Bebło, Klaudia Krusik. Ostatnim punktem części artystycznej był spektakl muzyczno-taneczny uczniów i nauczycieli ZSP nr 3 w Nakle.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Do nauczycieli zwrócił się zastępca burmistrza Krzysztof Błoński: „Wasze święto jest tym dniem, kiedy głębiej zastanawiamy się nad rolą nauczyciela w edukacji  i wychowaniu młodego pokolenia. Odpowiedzialność za wychowanie i kształtowanie osobowości młodego człowieka spoczywa na różnych podmiotach, a w szczególności na rodzinie, w której się wychowuje. Wśród tych podmiotów bardzo ważną rolę pełni szkoła i nauczyciel, od którego w ogromnej mierze zależy czy wchodzący w dorosłe życie młodzi ludzie będą umieli odnosić sukcesy i cieszyć się ze swoich osiągnięć. To właśnie w edukacji społeczeństwa tak bardzo ważna jest postawa, wiedza, oddanie i rzetelna realizacja obowiązków przez nauczycieli, wychowawców i pedagogów”. Włodarz podkreślił w swojej wypowiedzi, że z uwagi na szczególną rolę, jaką odgrywa edukacja w naszym życiu, gmina przeznacza jak największe środki na oświatę i wychowanie, inwestując nie tylko w ludzi, ale również w bazę zarówno tą edukacyjną jak i sportowo-rekreacyjną.   

Swoje słowa do zgromadzonych skierowali także przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wiśniewski, poseł na sejm Iwona Kozłowska oraz radny RM Antoni Żygowski.

Głównym punktem dzisiejszej uroczystości było przyznanie państwowych i resortowych odznaczeń. Nagrody otrzymali:

Nagroda kuratora

 • SCHULZ-KRAINSKA MONIKA - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach

Medal KFN

 • ANDRZEJEWSKI GRZEGORZ - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią
 • GAGAJEK AGNIESZKA - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią
 • KULIŃSKI MARCIN - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią
 • JAGIEŁŁO-BUDNIK KATARZYNA - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie

Medal złoty za długoletnią służbę

 • JASIŃSKA WIOLETTA - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią
 • KARNIKOWSKA ADELA - dyrektor Przedszkola nr 2 w Nakle nad Notecią

Medal srebrny za długoletnią służbę

 • BRZYKCY DOROTA - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią
 • NOWAK MAGDALENA - wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią
 • SZYKOWNA-KIERSZNICKA MAGDALENA - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie

Medal brązowy za długoletnią służbę

 • DOBOSZ KATARZYNA - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią
 • JUSZCZAK PAWEŁ - nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią
 • KEMNITZ-BEGER KATARZYNA - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią

Nagroda Burmistrza Gminy Nakło nad Notecią

 • SZOPIŃSKA IWONA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Występie
 • ZWOLIŃSKA-GONDEK EWA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie
 • KUBOŃ ARELTA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Potulicach
 • HOLEC EWELINA - Przedszkole nr 2 w Nakle nad Notecią
 • GERUZEL KATARZYNA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Występie
 • DZIEWIAŁTOWSKA-GINTOFT BERNADETA - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 3 w Nakle nad Notecią
 • NOWAK MICHAŁ - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 3 w  Nakle nad Notecią
 • LAMPRECHT RENATA - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 3 w Nakle nad Notecią
 • GRABARKIEWICZ LILIANNA - Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią
 • KRUPINSKI PAWEŁ - Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią
 • PIETRASZ-KOWALSKA HANNA - Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią
 • PASTERNACKA-OCHOCKA GRAŻYNA - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 4 w Nakle nad Notecią
 • SMORAWINSKA JOANNA - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 4 w Nakle nad Notecią
 • GRANOWSKA KATARZYNA - Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 4 w Nakle nad Notecią
 • DUDZIAK RAFAŁ - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku
 • SAJA ILONA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku

Zakończenie obchodów miało miejsce na cmentarzu komunalnym w Nakle nad Notecią, gdzie zastępca burmistrza, przewodniczący RM oraz dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji Anna Biniakowska zapalili znicz przy pomniku upamiętniającym nieżyjących nauczycieli.

 

Fot. Karol Maliński